הקשר בין בריאות מערכת העיכול לבין הפרעות דיכאון וחרדה ותנודות במצב הרוח

האם ידעתם שקיים קשר הדוק בין בריאות מערכת העיכול שלכם לבין איך שאתם מרגישים מבחינה נפשית?

דיכאון, חרדות, דכדוך קל ואפילו תנודות במצבי הרוח שלנו- כל המצבים הללו קשורים לחוסר בריאות של מערכת העיכול שלנו.

בשנים האחרונות, גובר המחקר המדעי המצביע על קשר הדוק בין בריאות מערכת העיכול לבין בריאות הנפש. מחקרים אלו מראים כי קיימת אינטראקציה מתמדת בין מערכת העיכול לבין המוח, יותר ויותר ראיות מצביעות על כך שפעילות לא תקינה של מערכת העיכול יכולה להשפיע על מצב הרוח ועלולה להוביל להפרעות דיכאון וחרדה.

מחקרים רבים מצביעים על קשר חזק בין תפקוד לקוי של מערכת העיכול לבין הפרעות דיכאון, חרדה ותנודות במצב הרוח:

מערכת העיכול והמוח:

מערכת העיכול והמוח קשורים זה לזה באופן הדוק דרך ציר המוח-מעיים. ציר זה הוא רשת תקשורת מורכבת הכוללת מערכת עצבית, הורמונלית וחיסונית, המקשרת בין המוח לבין מערכת העיכול.

מערכת העיכול, המכונה גם "המוח השני", מכילה רשת עצבית עצמאית המכונה מערכת העצבים הבטנית. מערכת עצבית זו אחראית על תפקודים רבים במערכת העיכול, אך היא גם קשורה קשר הדוק למערכת העצבים המרכזית במוח. קשר זה מאפשר תקשורת דו-כיוונית בין מערכת העיכול לבין המוח, ומשפיע על מגוון תפקודים, ביניהם רגשות ומצב רוח.

השפעת מערכת העיכול על בריאות הנפש:

מחקרים רבים מצאו כי אנשים הסובלים מהפרעות דיכאון וחרדה נוטים יותר לסבול גם מבעיות עיכול, כמו עצירות, נפיחות, גזים וצרבת. מחקרים אלו מצביעים על כך שבעיות עיכול עלולות להוביל לשינויים בכימיה של המוח, ובכך להשפיע על רגשות ומצב רוח.

מערכת עיכול לא בריאה יכולה להשפיע על בריאות הנפש בדרכים רבות:

דלקת מערכתית: דלקת כרונית במערכת העיכול עלולה להשפיע על ייצור נוירוטרנסמיטרים במוח, כמו סרוטונין ודופמין, אשר תורמים לוויסות מצב הרוח.

שינויים במיקרוביום: מחקרים מצביעים על קשר בין הרכב המיקרוביום (החיידקים) במעי לבין בריאות הנפש. שינויים במיקרוביום עלולים להוביל להפרעות במצב הרוח, חרדה ודיכאון.

חוסר איזון הורמונלי: מערכת העיכול משפיעה על ייצור הורמונים רבים, כמו קורטיזול, אשר משפיעים על וויסות מצב הרוח.

תסמינים גופניים: תסמינים גופניים של בעיות עיכול, כמו כאבי בטן, נפיחות ועצירות, יכולים להשפיע על איכות החיים ועלולה להוביל לתחושות של חרדה ודיכאון.


מחקרים מעניינים שנעשו בנושא
:

מחקר שפורסם בכתב העת "Nature Medicine" בשנת 2019 מצא קשר חזק בין הרכב המיקרוביום במעי לבין בריאות הנפש. המחקר כלל 1,000 משתתפים, ונמצא כי משתתפים עם אוכלוסיית חיידקים מגוונת ובריאה יותר דיווחו על פחות תסמינים של דיכאון וחרדה.

מחקר נוסף, שפורסם בכתב העת "Journal of Clinical Psychiatry" בשנת 2018, מצא כי טיפול פרוביוטי (תוסף חיידקים ידידותיים) יכול לשפר תסמינים של דיכאון אצל אנשים הסובלים גם מבעיות עיכול.


טיפול טבעי והמלצות
:

רפואה טבעית מציעה מגוון גישות לטיפול בבעיות עיכול ובהפרעות דיכאון וחרדה:

1. תזונה: תזונה נכונה ומאוזנת, עשירה בפירות, ירקות, דגנים מלאים וסיבים תזונתיים, ודלת בשומן רווי וסוכר, תורמת לבריאות מערכת העיכול ולשיפור מצב הרוח. הימנעות מחומרים מעוררים: קפאין ואלכוהול עלולים להחמיר תסמיני דיכאון וחרדה.

2. צמחי מרפא: צמחי מרפא מסוימים, כמו קמומיל ולבנדר, ידועים ביכולתם להרגיע ולשפר את איכות השינה, וכך לתרום להפחתת חרדה ודיכאון.

3. תוספי תזונה: תוספי תזונה מסוימים, כמו מגנזיום וויטמין B12, יכולים לתרום לשיפור מצב הרוח ולוויסות רמות הסטרס.

4. פעילות גופנית: פעילות גופנית סדירה תורמת לבריאות מערכת העיכול ולשיפור מצב הרוח.

5. טיפולי גוף-נפש: רפלקסולוגיה וטיפולי מגע, דיקור סיני ויוגה, מיינדפולנס ועוד, יכולים לסייע בהתמודדות עם הפרעות דיכאון וחרדה.

מחקר  שנערך בשנת 2021 על ידי אוניברסיטת מלבורן באוסטרליה בחן את ההשפעה של טיפולי רפלקסולוגיה על חרדה אצל 60 נשים. המחקר מצא כי טיפולי רפלקסולוגיה הובילו להפחתה משמעותית ברמות החרדה, לשיפור מצב הרוח ולעלייה באיכות החיים של הנשים.

5. קולון-הידרותרפיה: הטיפול במערכת העיכול דרך קולון הידרותרפיה ותרומתו לבריאות הנפש-

קולון הידרותרפיה, הידוע גם בשם שטיפה של המעי הגס, הוא טיפול טבעי שמטרתו לנקות את המעי הגס מרעלים, פסולת וצואה קשה. טיפול זה נעשה על ידי הזרמת מים פושרים דרך פי הטבעת אל תוך המעי הגס.

כפי שהוסבר בתחילת המאמר, מחקרים רבים מצביעים על קשר הדוק בין בריאות מערכת העיכול לבין בריאות הנפש ולכן במטרה לשקם את מערכת העיכול נוכל להיעזר בטיפולי קולון-הידרותרפיה.


להלן מספר דרכים בהן טיפול במערכת העיכול דרך קולון הידרותרפיה יכול לסייע להתמודדות ולשיפור מצבים אלו:

א. שיפור ספיגת רכיבים תזונתיים:

קולון הידרותרפיה מסייע בהסרת רעלים ופסולת מהמעי הגס, ובכך משפר את ספיגת רכיבים תזונתיים חיוניים, כמו ויטמינים ומינרלים. רכיבים אלו חיוניים לתפקוד תקין של המוח ושל מערכת העצבים, ועל כן יכולים לתרום לשיפור מצב הרוח.

ב. הפחתת דלקת:

דלקת כרונית במערכת העיכול קשורה קשר הדוק להפרעות דיכאון וחרדה. קולון הידרותרפיה יכול לסייע בהפחתת דלקת במעי הגס, ובכך לתרום לשיפור מצב הרוח.

ג. שיפור תפקוד מערכת העצבים:

מערכת העיכול קשורה קשר הדוק למערכת העצבים. קולון הידרותרפיה יכול לסייע בשיפור תפקוד מערכת העצבים, ובכך לתרום לשיפור מצב הרוח.

ד. שיפור איכות השינה:

קולון הידרותרפיה יכול לסייע בשיפור איכות השינה, וזאת על ידי הפחתת נפיחות וגזים, שיפור תפקוד מערכת העיכול והפחתת כאבים ודלקות בגוף. שינה טובה חיונית לבריאות הנפש, ועל כן יכולה לתרום לשיפור מצב הרוח.

ה. תחושת הקלה ורווחה:

טיפול בקולון הידרותרפיה יכול להביא לתחושת הקלה ורווחה פיזית ונפשית. תחושות אלו יכולות לתרום לשיפור מצב הרוח וההרגשה הכללית.

מחקרים ונתונים:

מחקר שפורסם בכתב העת "Journal of Alternative and Complementary Medicine" בשנת 2015 מצא כי טיפול בקולון הידרותרפיה היה יעיל בשיפור תסמינים של דיכאון וחרדה אצל אנשים הסובלים מתסמונת המעי הרגיז (IBS).

מחקר נוסף, שפורסם בכתב העת "Psychotherapy and Psychosomatics" בשנת 2017, מצא כי טיפול בקולון הידרותרפיה היה יעיל בשיפור איכות השינה אצל אנשים הסובלים מהפרעות דיכאון.

לקריאה נוספת על הידרוקולון לחץ כאן

 

לסיכום:

בריאות מערכת העיכול קשורה קשר הדוק לבריאות הנפש. טיפול טבעי יכול להציע דרך יעילה לשיפור בריאות מערכת העיכול, מצב הרוח ואיכות החיים.

חשוב לציין:

הטיפול  צריך להיות מותאם אישית לכל מטופל.

הטיפים המוזכרים כאן אינם מהווים תחליף לטיפול רפואי.

 

לקבלת ייעוץ אישי ומקצועי בנוגע לטיפול טבעי במערכת העיכול, צרו קשר עם הקליניקה של ד"ר קנדל ND עוד היום!

צוות הקליניקה מורכב ממומחים מנוסים בתחום הרפואה הטבעית, אשר ילוו אתכם לאורך כל תהליך הטיפול ויספקו לכם את המעטפת המקצועית והתומכת הדרושה לכם.

לקבלת פרטים נוספים וייעוץ אישי ללא התחייבות לחץ כאן!

זה בידיים שלך!

נשמח לעזור גם לך לחיות חיים שמחים ובריאים

המדריך המלא לניקוי רעלים במתנה!​

הרשמו לעדכונים במייל וקבלו גישה בלעדית למדריך המלא לניקוי רעלים במתנה!​

הירשמו עכשיו וקבלו גישה למאמרים מרתקים, מדריכים מקצועיים, מתכונים בריאים ומבצעים מיוחדים!​

נשמח לעזור גם לך לחיות חיים בריאים ושמחים!

מלאו עכשיו את הטופס, הזמינו את האבחון הממוחשב ונציגת הקליניקה תיצור עמכם קשר