אבנים בכיס המרה- רגע לפני ניתוח

אבנים בכיס המרה: טיפול טבעי ללא צורך בניתוח

אבנים בכיס מרה- מהם?

אבני מרה הן גושים קשים הנוצרים בכיס המרה, איבר קטן בצורת שק הממוקם מתחת לכבד. הן מורכבות בעיקר מכולסטרול, אך יכולות להכיל גם חומרים אחרים כמו סידן ובילירובין. תסמיני אבני מרה עשויים לכלול כאבים עזים בבטן העליונה או בצד ימין, בחילות, הקאות, צרבת וצהבת.

הגורמים המדויקים להיווצרות אבני מרה אינם ידועים במלואם, אך מספר גורמים עשויים להגביר את הסיכון, ביניהם:

1.עודף כולסטרול: כולסטרול הוא חומר שומני המצוי בדם. עודף כולסטרול עלול להתגבש ולהיווצר לאבנים בכיס המרה. לקריאה על הטיפול בכולסטרול גבוה לחץ כאן. 2.עודף בילירובין: בילירובין הוא חומר צהוב המופק מהפירוק של תאי דם אדומים. עודף בילירובין עלול להוביל להיווצרות אבני מרה. 3.השמנת יתר: אנשים הסובלים מהשמנת יתר נמצאים בסיכון מוגבר להיווצרות אבני מרה. לקריאה על הטיפול בהשמנה לחץ כאן. 4.חוסר תנועה: חוסר פעילות גופנית ואורח חיים יושבני עלול להוביל להיווצרות אבני מרה. 5.תזונה: תזונה עשירה בשומן רווי, שומן טראנס וסוכר עשויה להגביר את הסיכון להיווצרות אבני מרה. 6.מגדר: נשים נמצאות בסיכון מוגבר להיווצרות אבני מרה בהשוואה לגברים. 7.גיל: הסיכון להיווצרות אבני מרה עולה עם הגיל. 8.היסטוריה משפחתית: אנשים עם היסטוריה משפחתית של אבני מרה נמצאים בסיכון מוגבר. 9.מצבים רפואיים מסוימים: מצבים רפואיים מסוימים, כגון מחלת כבד, תסמונת גילברט וסוכרת, עשויים להגביר את הסיכון להיווצרות אבני מרה. 10.תרופות מסוימות: תרופות מסוימות, כגון גלולות למניעת הריון ותרופות להורדת כולסטרול, עשויות להגביר את הסיכון להיווצרות אבני מרה.

אוכלוסיות בסיכון:

1.נשים: נשים נמצאות בסיכון מוגבר להיווצרות אבני מרה בהשוואה לגברים. 2.אנשים הסובלים מהשמנת יתר: עודף משקל והשמנת יתר מהווים גורם סיכון משמעותי להיווצרות אבני מרה. 3.אנשים הסובלים ממחלות כבד: מחלות כבד, כגון מחלת כבד שומני, עשויות להגביר את הסיכון להיווצרות אבני מרה. 4.אנשים עם היסטוריה משפחתית של אבני מרה: אנשים עם היסטוריה משפחתית של אבני מרה נמצאים בסיכון מוגבר. 5.אנשים הנוטלים תרופות מסוימות: תרופות מסוימות, כגון גלולות למניעת הריון ותרופות להורדת כולסטרול, עשויות להגביר את הסיכון להיווצרות אבני מרה.  

הטיפול הקונבנציונלי:

הטיפול הקונבנציונלי באבני מרה תלוי בחומרת התסמינים ובגודל האבנים. אפשרויות הטיפול העיקריות כוללות: 1.תרופות: תרופות משככות כאבים, תרופות אנטי-דלקתיות ותרופות להמסת אבני מרה קטנות.
 1. 2. הליך אנדוסקופי ERCP שבו מוחדר צינור דק דרך הפה לוושט, לקיבה ולמעי הדק. באמצעות הצינור ניתן להסיר אבנים קטנות ולהרחיב צינורות מרה חסומים.
 2. ניתוח להסרת כיס המרה: ניתוח זה, המכונה כריתת כיס מרה, הוא הטיפול הנפוץ ביותר באבני מרה. הניתוח יכול להתבצע בשיטה לפרוסקופית או בשיטה פתוחה.
ניתוח להסרת כיס המרה הוא הליך כירורגי שבו מסירים את כיס המרה מהגוף. הניתוח יכול להתבצע בשיטה לפרוסקופית, הכוללת ביצוע מספר חתכים קטנים בדופן הבטן והחדרת כלי ניתוח ומצלמה זעירה דרכם; או בשיטה פתוחה, הכוללת חתך גדול יותר בבטן.

השלכות ניתוח להסרת כיס המרה:

ייתכנו תופעות לוואי לאחר הניתוח כגון: זיהום, דימום, כאבים, שלשולים אבל גם תסמונת ההשלכה לאחר כריתת כיס המרה (post-cholecystectomy syndrome) – תסמינים הכוללים כאבי בטן, שלשולים, בחילות והקאות, שיכולים להימשך מספר חודשים לאחר הניתוח. בנוסף, חשוב לציין כי לאחר הסרת כיס המרה, המרה זורמת ישירות מהכבד אל המעי הדק. ייתכן שיהיה צורך ליטול תרופות עיכול על מנת לסייע בספיגת שומנים וויטמינים מסיסי שומן. ייתכנו קשיים בעיכול מזונות שומניים בהמשך החיים.  

הטיפול הטבעי באבני מרה:

למרבה המזל, לצד טיפולים קונבנציונליים כמו ניתוח להסרת כיס המרה, קיימים גם טיפולים טבעיים רבים שיכולים להקל על התסמינים ואף לסייע במניעת היווצרות אבני מרה חדשות. במאמר זה, נסקור מספר גישות טבעיות יעילות לטיפול באבני מרה:
 1. תזונה:

הקטנת צריכת שומן: צריכת יתר של שומן רווי ושומן טראנס עשויה להגביר את הסיכון להיווצרות אבני מרה. מומלץ להפחית בצריכת מזון מטוגן, מזון מעובד, מוצרי בשר אדום ומאפים. הגדלת צריכת סיבים תזונתיים: סיבים תזונתיים מסייעים בהסדרת מערכת העיכול ובהפחתת רמות הכולסטרול בדם, ובכך תורמים למניעת אבני מרה. מומלץ להרבות בצריכת פירות לא מתוקים מדי, ירקות, קטניות ודגנים מלאים. שתיית מים: שתיית מים מספקת חיונית לבריאות מערכת העיכול ולמניעת אבני מרה. מומלץ לשתות לפחות כ- 8-10 כוסות מים ביום, תלוי דרישה אישית.
 1. ניקוי כבד וכיס מרה:

    טיפול זה משלב תזונה מיוחדת, צמחי מרפא ותוספי תזונה, במטרה לנקות רעלים מהכבד ומכיס המרה ולשפר את תפקודם. חשוב לבצע ניקוי זה בהדרכה מקצועית לפי ההמלצות המקצועיות שתקבלו בקליניקה.
הצטברות הרעלים גורמת לדלקת ולגירוי בכיס המרה, מה שיכול להוביל להיווצרות אבנים. ניקוי רעלים, נועד לסייע בגירוש הרעלים מהגוף, לשפר את תפקוד הכבד וכיס המרה ולמנוע היווצרות אבני מרה חדשות.

טיפול ניקוי רעלים להוצאת אבני מרה של ד"ר קנדל ND משלב מספר רכיבים:

 • תזונה מיוחדת כהכנה לניקוי, לזמן הניקוי ולסיום והחזרת מזונות בריאים מתאימים.
 • צמחי מרפא ותוספי תזונה: מגוון צמחי מרפא בעלי תכונות אנטי-דלקתיות, משתנות וממריצות עיכול, כגון כורכום, ארטישוק, שן הארי, גדילן מצוי ועוד. פירוט בהמשך.
 • קולון הידרותרפיה כחלק מתוכנית של ניקוי רעלים. לקריאה נוספת לחץ כאן.

יתרונות:

ניקוי רעלים להוצאת אבני מרה יכול להציע מספר יתרונות:
 • הקלה על תסמיני אבני מרה, כגון כאבים, נפיחויות, בחילות והקאות
 • סיוע בהמסת אבני מרה קטנות
 • מניעת היווצרות אבני מרה חדשות
 • שיפור תפקוד הכבד וכיס המרה
 • חיזוק מערכת החיסון
 • שיפור הבריאות הכללית
 
 1. צמחי מרפא כמו:

כורכום: ידוע כבעל תכונות אנטי-דלקתיות ונוגדות חמצון חזקות, שיכולות לסייע בהפחתת כאבי בטן ובשיפור תפקוד כיס המרה. ניתן לצרוך כורכום כתבלין בבישול, כתוסף תזונה או כחליטה. ארטישוק: צמח זה מכיל חומר בשם צינרין, המסייע בהפרשת מרה ויכול לסייע במניעת אבני מרה. ניתן לצרוך ארטישוק כתבלין בבישול, כתוסף תזונה או כחליטה. שן הארי: צמח זה ידוע כבעל תכונות משתנות חזקות, שיכולות לסייע בהוצאת רעלים מהגוף ובשיפור תפקוד כיס המרה. ניתן לצרוך שן הארי כתוסף תזונה או כחליטה.  

חשוב לציין:

ייתכן שיהיה צורך להתאים את הטיפול בהתאם לחומרת מצבכם ולמצבכם הבריאותי הכללי. כל האמור במאמר זה הינו מהווה תחליף לטיפול או ייעוץ אישי עם איש מקצוע.

לסיכום:

טיפול טבעי באבני מרה יכול להוות דרך יעילה להקל על התסמינים, לשפר את איכות החיים, למנוע הופעת אבני מרה חדשות ולפעמים אפילו להימנע מניתוחים. גישות טבעיות אלו משלבות שינויים באורח החיים, צריכת צמחי מרפא וטיפולים משלימים נוספים. ד"ר שושנה קנדל ND, נטורופתית מוסמכת ומומחית לרפואת צמחים, מציעה גישה ייחודית לניקוי רעלים להוצאת אבני מרה. גישה זו מבוססת על עקרונות הרפואה הטבעית ועל ניסיונה הרב בטיפול באנשים הסובלים מאבני מרה. לצפייה בסרטון של שליו, מטופל שהגיע אלינו ממש רגע לפני ניתוח לכריתת כיס המרה לחץ כאן.

זה בידיים שלך!

נשמח לעזור גם לך לחיות חיים שמחים ובריאים

המדריך המלא לניקוי רעלים במתנה!​

הרשמו לעדכונים במייל וקבלו גישה בלעדית למדריך המלא לניקוי רעלים במתנה!​

הירשמו עכשיו וקבלו גישה למאמרים מרתקים, מדריכים מקצועיים, מתכונים בריאים ומבצעים מיוחדים!​

נשמח לעזור גם לך לחיות חיים בריאים ושמחים!

מלאו עכשיו את הטופס, הזמינו את האבחון הממוחשב ונציגת הקליניקה תיצור עמכם קשר